Moroccan Tarzı

‘Bohem’ biyerlerden aşina olduğunuz bu sözcük yazının anahtar kelimesi oldu :)

Asıl anlamı çingene olan bohem terimleşerek yaşam biçimi kavramını karşılıyor. Bohemler şimdilerde bohemia olarak duyduğumuz,kristalleri ile ünlü çoğunluğu Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan bölgeye yerleşirler fakat göçebe bir yaşamı benimsediklerinden dolayı düzensiz,savruk ve günü gününe yaşarlar;bohem terimi yorumlayacağım ‘moroccan gypsy’ tarzının beslendiği damarlardan pek tabii.

Moroccan Gypsy tarzını,bohemliği bünyesinde barındıran;Fas’ın mistik,egzotik atmosferiyle harmanlanmış iç mekan tarzı olarak görüyorum.Bu tarzın, ek olarak beslendiği bir diğer stil ; Paris’te düzenlenen Maison&Objet 2018 de de yeni kategorileşen eklektik stil. Moroccan gypsy iç mekan tarzı hem ‘bohemliğin’ doğasından gelen çekici dağınıklık,özensiz ama bir o kadar biçimli ve uyumlu tavrı yansıtıyor ; hemde ‘eklektik stilin’ karmaşık biraraya gelişini etnik dokularla harmanlayıp düzene sokuyor.

Bu stil keskin ve iddialı bir dekorasyonu göz önüne seriyor. Moroccan tarzda ; etnik motifler , el işçiliği aksesuarlar , kontrast renkli parçaların birarada olmasının dışında asıl önemli olan ve dikkat edilmesi gereken , tüm bu parçaların birlikteliği konusu. Moroccan tarzı besleyen eklektik durum ; biraraya gelen motif,kumaş,aksesuarların dengeli ve doğru şekilde sıralanması ile tabloyu tamamlar.

Dengeli ve ölçülü sıralanışa örnekler incelemek istersek,ünlü iç mimar Shelia Bridges elinden çıkan evlerde modern eklektiğin doğru vurgulanışını görürüz.

Sevgiyle,